KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI : 18 Mayıs 1944 – SürgünKIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI

11 05 2014 /  
Kategorisi: 1944 Sürgünü, Faaliyetler

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI
(18 MAYIS 1944 – 18 MAYIS 2014)
Bundan tam 70 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti. Uğruna canlarını verdikleri ülkenin idarecileri, eli silah tutan erkekleri Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı savaşırken, Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle savunmasız yaşlıları, kadınları ve çocukları bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden Vatanlarından binlerce kilometre uzağa trenlerle günlerce aç susuz süren zorunlu bir yolculuğa tabi tutmuştu. Bu sürgün yolculuğunda 200 bine yakın Kırım Tatarı öldü. On yıl sürgün bölgelerinden bir kaç km dahi uzaklaşmalarına izin verilmemiş, aileler parçalanmış, birbirlerine kavuşamamış ve sürekli insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuş, bir millet tüm varlığı ile yok edilmeye çalışılmıştı.
Vatana dönüş mücadelesini demokrasi, hukuk, insanlar hakları çerçevesinde sürdüren ve hiçbir zaman şiddete başvurmayan bu halk yolbaşçıları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu önderliğinde 90’lı yılların başından itibaren kitleler halinde Kırım’a tamamen kendi imkanları ile dönebilmişlerdir. Fakat her türlü olumsuzluğa rağmen Kırım Tatarları Kırım’ı yeniden Vatan yapma çabası içerisinde iken 27 Şubat 2014’te Kırım bir kez daha Rusya tarafından işgal edilmiştir.
Rusya’nın Kırım’ı işgali sonucunda Kırım Tatarları’na karşı sindirme ve baskı hareketleri sistemli bir şekilde artmış Mustafa A. Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi Rus askerleri tarafından engellenmiş, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar hakkında soruşturma başlatılmış, Kırım Tatar Millî Meclisi kapatılmakla tehdit edilmiş, Kırım Tatarları’na karşı hukuksuz pek çok sindirme ve korkutma hareketi başlatılmıştır. Bu arada zaten 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgünü ile Kırım Tatar Halkı’nın uğratıldığı muazzam maddî ve manevî zararların hemen hiç birisi bugüne kadar tazmin edilmemiş, Vatan topraklarındaki Millî Hakları’nın hemen hiç birisi iade edilmemiştir.
İnsanlık tarihinin en acı sürgün ve katliamlarından biri olan Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılı olan 18 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Tandoğan meydanında saat 13.30’de düzenleyeceğimiz miting ile “Kırım Tatarları”na karşı halen devam eden bu haksızlığa, hukuksuzluğa, karşı sesimizi duyurabilmeyi amaçlıyor, desteğinizi bekliyoruz. Lütfen :“18 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’ı yalnız bırakmayın!”
SaygılarımızlaYorumlar

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI” başlığına 3 yorum yazılmış
  1. hhhusbsjavabjs dedi ki:

    Yapilanlari ogrendikce kizginligm dahada artiyor atalarimiza bunlari nasil yaparla aklim aklim almiyor…

  2. halıme kurbanova dedi ki:

    Ben bır özbek vatandaşıyım krım tatarlarınna yapılan bu haksız hukuksuz canıce Davranışlarını şiddetle kınıyorum ve krımlarla özbeklerın buyuk bır kanbagı olduguna yurkden ınanmyormmmm.

  3. halıme kurbanova dedi ki:

    Merhaba sızı çok seviyorum sıze zulüm edenlerı yurkden knyorum sıze yapılan Haksızlıklr tüm turkı milletine yapılmış adaletsızce bır davranış kabul ediyorum.

Yorum yaz

Ne düşündüğünüzü bizimle paylaşabilirsiniz...