İşgalci Rus yönetimi 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) – İşgalci Rus yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi.
5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis, Akmescit Valisi Gennadiy Baharev adına Kırım Tatar sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle matem mitingi için başvuruda bulundu. Mitingin yapılacağı yer olarak Kievskaya sokağında bulunan Sendikalar Sarayı’nın önündeki meydan gösterildi. Meclis, objektif nedenlerden dolayı söz konusu meydanda miting düzenlenmesinin imkansız olması halinde diğer uygun yer önerisini incelemeye hazır olduğunu bildirdi.

Ancak Rus yönetimi, KTMM’nin başvurusuna ret cevabı verdi ve Kırım Tatarlarının Akmescit’te 18 Mayıs matem mitingini düzenlemesine izin vermedi. Şehir yönetimi, başvuruda belirtilen Sendikalar Sarayı önündeki meydan için başka bir Kırım Tatar teşkilatının daha evvel başburuda bulunduğunu iddia etti. Bunun yanı sıra işgalci yönetim, Akmescit’te Kırım Bakanlar Kurulu’nun kararıyla toplu eylemlerin düzenlenmesi için belirlenmiş yerlerden hiçbirinin boş olmaması nedeniyle Kırım Tatarlarına diğer bir yer öneremeyeceğini bildirdi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından 2014 yılında Kırım Rus Yönetimi Kırım Tatarlarına Akmescit merkez meydanında Sürgün kurbanlarını anma mitingi düzenleme izni vermemişti.

5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs 1944 Kırım Türk soykırımı kurbanlarını anmak için yapılması planlanan mitinge izin verilmesi için Rus makamlarına dilekçe verdi.

Akmescit Valisi Gennadiy Baharev, Akmescit Valiliği’nin Kırım sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle yapılacak matem mitinginin şehrin merkezinde düzenlenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Ankara’da “Kırım’a umut ol!” mitingi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

1662539_10206593220460105_5240783459855221746_nANKARA (QHA) – Ankara’da Kırım Tatar sürgün kurbanlarını dualarla anmak için tören düzenlenecek. 17 Mayıs tarihinde Tandoğan Meydanı’nda (Anadolu Meydanı) yapılacak miting saat 13.30’te başlayacak.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin internet sitesinde yer alan ilanda, “Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar” diye belirtildi.

Miting ilanında şu sözlere yer verildi:

Kırım’a Umut Ol ! – 17 Mayıs / Tandoğan Meydanı

17 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’a umut vermek için, muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için toplanıyoruz!

Baş eğmemek için Kırım’dan çıkan ve muhaceret yollarında canlarını veren dedelerimizi, vatanda kalıp 18 Mayıs günü facialarla dolu bir sürgüne mahkum edilen kardeşlerimizi dualarla anmak için Tandoğan’da toplanıyoruz!

Ancak bu senenin başka bir önemi daha var! İnançla ve umutla vatanlarında yaşayan kardeşlerimizin gözleri bizlerde. Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar…

Kırım’dan vaz geçmeyeceğimizi beraberliğimizle, dualarımızla ve umut dolu işlerimizle herkese ilan edelim! 17 Mayıs’ta, Tandoğan’a, Gökbayrağımızın altında toplanmaya sizleri davet ediyoruz!

Tarih: 17 Mayıs 2015 – Pazar

Yer: Tandoğan Meydanı (Anadolu Meydanı) / Ankara

Saat: 13:30

QHA