Kırım Tatar Sürgününün 72. Yılı Münasebetiyle 14 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanındayız

Mayıs 10, 2016 by  
Filed under Faaliyetler

-Muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için,

-Kırım’ın işgaline karşı bir kez daha haykırmak için,

-Kırım’daki zulmü kınamak için,

-Kırım Tatar Millî Meclisi’ne getirilen yasağı protesto etmek için,

-18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan Büyük Sürgünü unutmamak için,

“Kırım Tatar Teşkilatları Platformu”nun organizasyonu ile

Tandoğan’da toplanıyoruz!

Kırım Tatar Sürgünü’nün 72. Yılı Matem Mitingi’ne bütün halkımız davetlidir!

Albayraklar ve Gökbayraklarımızla Ankara’da Kırım’ın sesini duyuralım!

YER : Anadolu (Tandoğan) Meydanı-Ankara

TARİH : 14 Mayıs 2016

SAAT : 13:00

İşgalci Rus yönetimi 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) – İşgalci Rus yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi.
5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis, Akmescit Valisi Gennadiy Baharev adına Kırım Tatar sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle matem mitingi için başvuruda bulundu. Mitingin yapılacağı yer olarak Kievskaya sokağında bulunan Sendikalar Sarayı’nın önündeki meydan gösterildi. Meclis, objektif nedenlerden dolayı söz konusu meydanda miting düzenlenmesinin imkansız olması halinde diğer uygun yer önerisini incelemeye hazır olduğunu bildirdi.

Ancak Rus yönetimi, KTMM’nin başvurusuna ret cevabı verdi ve Kırım Tatarlarının Akmescit’te 18 Mayıs matem mitingini düzenlemesine izin vermedi. Şehir yönetimi, başvuruda belirtilen Sendikalar Sarayı önündeki meydan için başka bir Kırım Tatar teşkilatının daha evvel başburuda bulunduğunu iddia etti. Bunun yanı sıra işgalci yönetim, Akmescit’te Kırım Bakanlar Kurulu’nun kararıyla toplu eylemlerin düzenlenmesi için belirlenmiş yerlerden hiçbirinin boş olmaması nedeniyle Kırım Tatarlarına diğer bir yer öneremeyeceğini bildirdi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından 2014 yılında Kırım Rus Yönetimi Kırım Tatarlarına Akmescit merkez meydanında Sürgün kurbanlarını anma mitingi düzenleme izni vermemişti.

5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs 1944 Kırım Türk soykırımı kurbanlarını anmak için yapılması planlanan mitinge izin verilmesi için Rus makamlarına dilekçe verdi.

Akmescit Valisi Gennadiy Baharev, Akmescit Valiliği’nin Kırım sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle yapılacak matem mitinginin şehrin merkezinde düzenlenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Ankara’da “Kırım’a umut ol!” mitingi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

1662539_10206593220460105_5240783459855221746_nANKARA (QHA) – Ankara’da Kırım Tatar sürgün kurbanlarını dualarla anmak için tören düzenlenecek. 17 Mayıs tarihinde Tandoğan Meydanı’nda (Anadolu Meydanı) yapılacak miting saat 13.30’te başlayacak.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin internet sitesinde yer alan ilanda, “Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar” diye belirtildi.

Miting ilanında şu sözlere yer verildi:

Kırım’a Umut Ol ! – 17 Mayıs / Tandoğan Meydanı

17 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’a umut vermek için, muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için toplanıyoruz!

Baş eğmemek için Kırım’dan çıkan ve muhaceret yollarında canlarını veren dedelerimizi, vatanda kalıp 18 Mayıs günü facialarla dolu bir sürgüne mahkum edilen kardeşlerimizi dualarla anmak için Tandoğan’da toplanıyoruz!

Ancak bu senenin başka bir önemi daha var! İnançla ve umutla vatanlarında yaşayan kardeşlerimizin gözleri bizlerde. Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar…

Kırım’dan vaz geçmeyeceğimizi beraberliğimizle, dualarımızla ve umut dolu işlerimizle herkese ilan edelim! 17 Mayıs’ta, Tandoğan’a, Gökbayrağımızın altında toplanmaya sizleri davet ediyoruz!

Tarih: 17 Mayıs 2015 – Pazar

Yer: Tandoğan Meydanı (Anadolu Meydanı) / Ankara

Saat: 13:30

QHA

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI

Mayıs 11, 2014 by  
Filed under 1944 Sürgünü, Faaliyetler

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI
(18 MAYIS 1944 – 18 MAYIS 2014)
Bundan tam 70 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti. Uğruna canlarını verdikleri ülkenin idarecileri, eli silah tutan erkekleri Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı savaşırken, Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle savunmasız yaşlıları, kadınları ve çocukları bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden Vatanlarından binlerce kilometre uzağa trenlerle günlerce aç susuz süren zorunlu bir yolculuğa tabi tutmuştu. Bu sürgün yolculuğunda 200 bine yakın Kırım Tatarı öldü. On yıl sürgün bölgelerinden bir kaç km dahi uzaklaşmalarına izin verilmemiş, aileler parçalanmış, birbirlerine kavuşamamış ve sürekli insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuş, bir millet tüm varlığı ile yok edilmeye çalışılmıştı.
Vatana dönüş mücadelesini demokrasi, hukuk, insanlar hakları çerçevesinde sürdüren ve hiçbir zaman şiddete başvurmayan bu halk yolbaşçıları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu önderliğinde 90’lı yılların başından itibaren kitleler halinde Kırım’a tamamen kendi imkanları ile dönebilmişlerdir. Fakat her türlü olumsuzluğa rağmen Kırım Tatarları Kırım’ı yeniden Vatan yapma çabası içerisinde iken 27 Şubat 2014’te Kırım bir kez daha Rusya tarafından işgal edilmiştir.
Rusya’nın Kırım’ı işgali sonucunda Kırım Tatarları’na karşı sindirme ve baskı hareketleri sistemli bir şekilde artmış Mustafa A. Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi Rus askerleri tarafından engellenmiş, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar hakkında soruşturma başlatılmış, Kırım Tatar Millî Meclisi kapatılmakla tehdit edilmiş, Kırım Tatarları’na karşı hukuksuz pek çok sindirme ve korkutma hareketi başlatılmıştır. Bu arada zaten 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgünü ile Kırım Tatar Halkı’nın uğratıldığı muazzam maddî ve manevî zararların hemen hiç birisi bugüne kadar tazmin edilmemiş, Vatan topraklarındaki Millî Hakları’nın hemen hiç birisi iade edilmemiştir.
İnsanlık tarihinin en acı sürgün ve katliamlarından biri olan Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılı olan 18 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Tandoğan meydanında saat 13.30’de düzenleyeceğimiz miting ile “Kırım Tatarları”na karşı halen devam eden bu haksızlığa, hukuksuzluğa, karşı sesimizi duyurabilmeyi amaçlıyor, desteğinizi bekliyoruz. Lütfen :“18 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’ı yalnız bırakmayın!”
Saygılarımızla

New York’ta Kara Gün’ü Anma Töreni – 18 Mayıs 2013

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

KARA GÜNÜ ANMA TÖRENI

18 Mayıs 2013 Cumartesi ecdatlarımıza yapılan sürgünün 69. yılıdır.
Aynı gün yapılacak SÜRGÜNÜ kınama programımızın detayı aşağıda verilmiştir:

Sabah saat 11:30’da cemiyetimizin önünden Washington Memorial Parka gitmek üzere minibüsler kalkacaktır. Katılmak isteyenler lütfen isimlerinizi Elzara Celebi (646)461-0436 veya Dilek Mergin’e (347)204-5247 bildirin.
Kendi vasıtası ile gelmek isteyenler için adres – Washington Memorial Park 855 Canal Rd Mt.Sinai, NY 11766 (631)473-0437.
Şehitler Abidesinde saygı duruşunda bulunulacak ve hocamızın duasını müteakkiben konuşmalar yapılacaktır. Bu sene okul öğretmen ve talebelerimizde abidedeki törene katılacak ve şehitlerimiz için bir çelenk bırakacaklardır.
Saat 4‘de Cemiyetimizdeki anma töreni başlayacaktır. Saygı duruşunu dua izleyecek, okul talebelerin hazirladigi konuşmalar, bunu üyelerimizin konuşmaları ile kara günümüzü unutmadığımız vurgulanacaktır.
Tören sonrası Kadınlar Kolumuz ikramda bulunacaktır.

İstanbul’da Kırım Sürgününü Anma Programı – 18 Mayıs 2013

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

İSTANBUL KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ NİN
18 MAYIS 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ ANMA PROGRAMI :
”KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ” olarak 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Türklerinin Vatandan sürgün edilişinin 69.yılını anma münasebetiyle;

“18 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat.12.00 ile 15.00 arası Ukrayna Konsolosluğu önünde toplanarak, Sürgünün 69. Yılı Anılacaktır. Kırım Tatar Türklerinin ellerinden alınan insani ve milli haklarının iade edilmesi yönünde gerekli ve yeterli adımların atılmaz iken, Kırım Babakanı Mogilyov tarafından Kırım Tatarlarının milli temsil organlarına karşı yürütülen provakatif, tehditkar ve tahrikkar uygulamalardan, Kırım dışında yaşayan Kırım Tatar Türkleri olarak duyulan rahatsızlıklar, tarafımızdan bir mektupla İstanbul Ukrayna konsolosluğuna verilecektir.

Bu amaçla konsolosluğa siyah çelenk bırakılacak ve 18 Mayıs 1944 sürgünü esnasında şehit olan Kırım Tatar Türkleri için dua edilecek, günün manasına ait konuşmalar ve basın açıklaması yapılacaktır. Daha sonra da sembolik olarak Konsolosluk önünden tren yoluna kadar yürüyerek tren yoluna şehitlerimiz için çelenk bırakılacaktır.”


View Larger Map

Avrupa’da Kırım Sürgünü anma programları

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler, Video

BERLİN (QHA) – Kırım Tatarlarının sürgün edildiği 18 Mayıs 1944 tarihinin 69. yıldönümünde Ukrayna büyükelçiliklerinin bulunduğu Lahey, Berlin, Paris ve Brüksel’de yerel saatle 12:00’de (UTC+02) protesto eylemleri gerçekleştirilecek.

Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile vatanlarına dönenler “Vatanı yeniden vatan yapma” mücadelesi verirken bugün Kırım rus yanlısı Mogilyov yönetim baskıları ile başa çıkmaya uğraşıyorlar. Kırım’da her yıl yaptıkları 18 Mayıs Sürgünü Matem Mitingi hakkı ellerinden alınmak isteniyor. Onlara destek için Hollanda, Almanya, Fransa ve Belçika’da 18 Mayıs Cumartesi günü Ukrayna elçilikleri önünde mitingler yapılacak.
Hollanda’da
Ukrayna Elçiliği Önü
Zeestraat 78
2518 AD Den Haag
NIEDERLAND

Almanya’da:
Albrechtstrasse 26
10117 Berlin
DEUTSCHLAND

Fransa’da:
21, avenue de Saxe,
75007 Paris
FRANCE

Belçika
30-32, Av. A.Lancaster,
1180 Bruxelles
Belgique

Adana’da Kırım Sürgünü yük vagonları içinde anılacak

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

adana-18052013

ADANA (QHA) – Kırım Sürgününü anmak üzere Adana Tren Garında toplanacak olan eylemciler 17-18 Mayıs gecesi yük vagonları içinde sabahlayacaklar.

Ceyhan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Adana Kardeş Kültür Dernekleri Topluluğu’nun da katkısıyla 18 Mayıs 1944 Kırım Sürgün ve Soykırımının anılması maksadıyla etkinlik hazırladı. Etkinliğe katılanlar 17-18 Mayıs gecesi Adana Tren Garı’nda anma eylemi için hazırlanmış yük trenlerinde sabahlayacak ve Kırımlı soydaşlarının 69 yıl önce çektikleri acı ve ızdırapları bir nebze de olsa anlamaya çalışacaklar. Aynı gece sürgünle ilgili çeşitli film gösterimleriyle yaşananlar katılımcılara tekrar hatırlatılacak.

18 Mayıs sabahı saat 10:30’da konu ile ilgili basın açıklaması yapılacak. Sürgün ile ilgili fotoğraf sergisinin de bulunacağı bu etkinliğe katılan her kişi Kırım Tatar Türklerine yapılan bu soykırımı lanetlemiş olmakla kalmayıp yeni soykırımlara karşıda DUR demiş olacak.

Etkinlik Adresi: Adana Tren Garı Lojistik Müdürlüğü
İletişim:
Adana Caddesi Akyol Market Bitişiği / CEYHAN
Tlf: 0322 612 86 88

 

ADANA TÜRK KARDEŞ KÜLTÜR DERNEKLERİ TOPLULUĞU ÜYESİ DERNEK VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1-Türk Ocakları Adana Şubesi,
2-Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu,
3-Akdeniz Yörük Dernekleri Federasyonu,
4-Akdeniz Balkan Türkleri Dernekleri Federasyonu,
5-Adana Azerbeycan Kültür ve Dayanışma Derneği,
6-Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği,
7-Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği,
8-Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği,
9-Ceyhan-Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği,
10-Türk Hukuk Enstitüsü Adana Şubesi,
11-Varsaklar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,
12-Tema Adana İl Temsilciliği,
13-Dünya Türkmenler Birliği,
14-Dadaloğlu Avşarlar Eğitim ve Kültür Derneği,
15-Kars Iğdır Ardahan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği,
16-Çukurova Yörük Türkmenler Derneği,
17-Ceyhan Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği,
18-Çukurova Oğuz Boyları Kültür ve Yardımlaşma Derneği,
19-Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği,
20-Adana Yörük Türkmen Derneği

18 Mayıs 2013 – Sürgün ve Soykırımı anma programları

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

18 Mayıs 2013’te Sürgün ve Soykırımın 69. yılında tüm dünyada gerçekleştirilecek faaliyetler :

surgun69

Akmescit – Kırım

Her sene olduğu gibi onbinlerce kişinin katılımıyla Akmescit Merkez Meydanında büyük matem mitingi yapılacak. Ayrıca Kırım’ın Kırım Tatarlarının yaşadığı her kasabasında yerel anma törenleri gerçekleştirilecek.

İstanbul

Yer: Ukrayna’nın İstanbul Konsolosluğu önü

Şenlikler Mah. Adakale Sok. No:13,
Yeşilköy, Bakırköy, – İstanbul

Saat:12.00

 

Ankara

Saat: 13.00
Yer: Yunus Emre Parkı, Kırım Caddesi, Emek – Ankara

İzmir

Yer: Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi Benal Nevzat Salonu

Saat:18:00

Eskişehir

18 MAYIS 2013 SÜRGÜN ANMA ETKİNLİĞİ
SAAT:18:00
YER:  KIRIM TATAR SÜRGÜN ANITI
(TUNALI MAH.GAFFAR OKAN CAD)

Adana

Adana Tren Garı Lojistik Müdürlüğü

“Soğuk Vagonlarda Üşüyoruz”

17 Mayıs Gecesi Adana Tren Garı

17-18 Mayıs gecesi Adana Tren Gar’ında bizler için hazırlanmış yük trenlerinde sabahlayarak, kardeşlerimizin 69 yıl önce çektikleri acı ve ızdırapları bir nebzede olsa anlamaya çalışacağız. Aynı gece sürgünle ilgili çeşitli film gösterileriyle, yaşananları katılımcılara tekrar hatırlatacağız. 18 Mayıs sabahı saat 10:30’da konu ile ilgili basın açıklaması yapacağız. Sürgün ile ilgili fotoğraf sergisinin de bulunacağı bu etkinliğe katılan her kişi Kırım Türklerine yapılan bu soykırımı lanetlemiş olmakla kalmayıp yeni soykırımlara karşıda DUR demiş olacaktır. Bu haklı mücadelemizde,
YANIMIZDA OLUR MUSUNUZ?

Edirne

Edirne Valiliği Önü
Yürüyüş ve Anma Töreni
Saat:13:00
Sakarya

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ
18 mayıs hüzünle andığımız, o gün Vatan Kırım’dan koparılıp soysuz Stalin tarafından sürgüne mecbur tutulan, vagonlarda açlıkla hastalıkla yollarda şehit olan yuzbinlerce soydaşımızı anmak…unutmamak…unutturmamak icin ,derneğimiz de bir dizi anma programı düzenlenmiştir. O gün gündüz şehitlerimizin ruhlarına atfen 15.00_17.00 arası dernek binamız önünde helva dağıtılacak, akşamı da mevlid okutulacaktır.

Çankırı

Dünden Bugüne Kırım Sorunu Paneli

Saat:14:30

İİBF Konferans Salonu

Avrupa (Paris, Berlin, Bern, Brüksel, Londra, Viyana, Den Haag)

Ukrayna Büyükelçilikleri önünde yerel saatle 11:00’de

Den Haag – Hollanda

Ukrayna Elçiliği Önü
Zeestraat 78
2518 AD Den Haag

Berlin – Almanya

Albrechtstrasse 26
10117 Berlin

Paris – Fransa

21, avenue de Saxe,
75007 Paris

Brüksel – Belçika

30-32, Av. A.Lancaster,
1180 Bruxelles

Lvov – Ukrayna

Lvov’un ‘Lontskiy Hapishanesi’ Milli Müzesi’nde

Romanya

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği, yarın (15 Mayıs) Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih ve Siyaset Bilimleri Fakültesinde 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırımı konulu konferans düzenliyor.

Üniversitenin Senato Salonunda saat 16.00’da başlayacak olan konferansta eski Romanya Milletvekili Dr. Aledin Amet, “Kırım Tatarlarının sürgünü (18 Mayıs 1944). Romanya’da komünizm sonrası kamu tartışmaları”, Hacettepe Üniversitesinden Metin Ömer “18 Mayıs 1944: Kırım Tatar Sürgünü ve tarihteki önemi” konularda konuşma yapacaklar.

CAMİLERDE DUALAR

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Köstence Şubesi 18 Mayıs’ta saat 12.45’te Kral, Hünkar, Kumluk, Tomis Nord, Palazu Mare camilerinde dua merasimleri gerçekleştirecek.

ABD

Kırım Şehitler Abidesi
Washington Memorial Park 855 Canal Rd Mt.Sinai,
NY 11766 (631)473-0437.

Ankara’daki 18 Mayıs matem mitinginin yeri açıklandı

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

ANKARA (QHA) – Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinden yapılan açıklamada 18 Mayıs 1944 Kırım sürgün ve soykırımının 69 yıldönümünde Ankara Emek’te Kırım Caddesi üzerinde bulunan Yunus Emre Parkı’nda saat 12.30’da toplanmaya başlanılacağı ve saat 13.00’te şehitleri anma mitinginin düzenleneceği kaydedildi.

 

69 Yıl sonra, acılarımızı ve şehitlerimizi unutmadığımızı herkese göstermek için !

Tarihimizin en karanlık günlerinden birisi olan bu günde, Kırım’da bin bir zorlukla yaşayan kahraman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu herkese göstermek için toplanıyoruz.

Tarih: 18 Mayıs
Saat: 13.00
Yer: Yunus Emre Parkı, Kırım Caddesi, Emek – Ankara
(Yunus Emre Parkı, Bahçelievler ve Emek Ankaray istasyonları arasında yer almaktadır. İstasyonlardan yaklaşık 100 metre uzaklıktadır.)

Sonraki sayfa »