Kiev’de “Kalbinde Ateş Yak” etkinliği yapıldı

Mayıs 18, 2017 by  
Filed under Faaliyetler, Video

Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünün 73. yıldönümü vesilesiyle “Kalbinde Ateş Yak” eylemi gerçekleştirildi. Etkinlik katılımcıları mumlardan Kırım haritası, Kırım Tatar Tarak Tamgası ve Ukrayna arması Trızub ile “No Genocide” (Soykırıma Hayır) yazısını yaptı. Eylem sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Eskender Bariyev konuşma yaptı.

Kırım Tatar Sürgünü’nün 73. Yılı Anma Etkinlikleri

Mayıs 18, 2017 by  
Filed under Faaliyetler

Emel Kırım Vakfı’nın 18 Mayıs 2017, Perşembe akşamı Bakırköy’de düzenlediği anma etkinliğine tüm Kırım dostlarını bekliyoruz.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ’NÜN 73. YILI ANMA ETKİNLİĞİ
Program: 18 Mayıs 2017
18:30 – Söyleşi: “Kırım Tatar Sürgünü’nü Anmak” – Bülent TANATAR
19:30 – Dinleti: “Kırım’a Ağıt” – Ahmet TANAYDIN ve Grubu
20:00 – Keman Dinletisi: “Kırım Müziği” – Metin BATUR
20:30 – Saygı ve Anma Yürüyüşü
21:00 – “Kırım İçin Kalbinde Ateş Yak” Anma Etkinliği –Kartaltepe Millet Parkı
Adres: BASAD, İstanbul Caddesi, No:38 – Bakırköy
BASAD – BAKIRKÖY BELEDİYESİ – EMEL KIRIM VAKFI
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününün 73. yılı dolayısıyla bir etkinlik düzenleyecek.

İSTANBUL (QHA) – Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününün 73. yılı dolayısıyla bir etkinlik düzenleyecek. Yapılan açıklamada, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Galatasaray Lisesi önünde 18 Mayıs 2017 saat 19.30’da toplanılmasının ardından bir basın açıklaması yapılacağı ve ardından dernek yönetimi tarafından Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na siyah çelenk bırakılacağı ifade edildi.

Konsolosluk önüne çelenk bırakılmasını müteakiben tekrar Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilecek olan “Kırım İçin Kalbinde Bir Ateş Yak” etkinliğiyle buluşmanın sona ereceği kaydedildi.

YER : İstanbul/Beyoğlu Galatasaray Lisesi önü
TARİH : 18 Mayıs 2017
SAAT : 19:30

Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’ne yeniden izin alındı

Mayıs 12, 2017 by  
Filed under Faaliyetler

Ankara Valiliğince kapalı alana alınması istenince iptal edilen 13 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek ‘Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’ne yeniden izin alındı.

ANKARA(QHA) –
Kırım Tatar Teşkilatları Plaformu’nun organizasyonu ile Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 73. yılında anmak ve işgal altındaki Kırım’a ses vermek için 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, Ankara’da Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda gerçekleştirilmesi düşünülen ve Valilik kararıyla iptal edilen “Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi”ne Valilik tarafından bugün (12 Mayıs 10.50 itibari ile) yeniden onay verildi.

Edinilen bilgiye göre Kırım Tatar Teşkilatları Plaformu’nun ve Kırım Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin yoğun çabalarıyla mitinge yeniden izin alındı.Böylece Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi yine ettiği 13 Mayıs Cumartesi günü, Ankara’da Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda saat 13.30’ gerçekleşecek.

Kırım Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği bu gelişmeyi resmi internet sitesinde şu şekide duyurdu:

“Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’nin kapalı alana alınması yönünde Ankara Valiliğince daha önce yapılması istenen düzenlemeden vazgeçildi.

13 Mayıs 2017 Cumartesi günü Ankara’daki Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’nin daha önceden planlandığı şekli ile Anadolu (Tandoğan) Meydanında yapılması yönündeki bildirim, bu sabah Ankara Valiliğince Kırım Derneği Genel Merkezi’ne yapıldı.

Bunun üzerine 11 Mayıs 2017 akşamı Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından alınan İptal kararı da kaldırıldı.

Kırım’a destek vermek isteyen bütün vatandaşlarımızı 13 Mayıs Cumartesi günü saat 13.30 da Anadolu (Tandoğan) meydanına bekliyoruz.”

Ankara valiliği Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingini iptal etti.

Mayıs 11, 2017 by  
Filed under Faaliyetler

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’ndan, 13 Mayıs Cumartesi günü Ankara’da düzenlenecek Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’nin iptal zorunluluğu hakkında açıklama yayımlandı.
Açıklama metninde şu ifadeler yer aldı:

Konu: Ankara’daki Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi İptal Zorunluluğu hakkında

Vatanımız Kırım’ın işgalinden sonra Kırım’da işgalci Rusya Federasyonu tarafından 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü Anma Mitinglerinin yasaklanmasının ardından Platformumuz tarafından Kırım Tatarlarının en büyük diasporasının yaşadığı Türkiye Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’da bulunan Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda üç yıldan bu yana Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingleri düzenlenmekteydi.

Başkentimiz Ankara’da gerçekleştirilen bu anma mitingleri vatanımız Kırım’da Rusya Federasyonunun zulüm ve baskı politikası altında yaşayan Kırım Tatarları için büyük anlam ve önem taşımakta, kardeşlerimize umut olmaktaydı.

Platformumuz, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin bir ay önce yapılan müracaatı sonrası Ankara Valiliğinin isteği doğrultusunda Sürgünün 73. Yıldönümünü Anma faaliyetleri kapsamında bu yıl da Ankara Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 13:30’da matem mitingi düzenlenmesine karar vermiş ve bu amaçla her türlü duyuruyu yaparak hazırlıklarını tamamlamıştı.

Ancak, yapılan bütün hazırlıklara rağmen Ankara Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde daha önce kararlaştırılanın aksine açık hava toplantımızın İl İdaresi Kanunu ve OHAL Kanunu kapsamında güvenlik gerekçesi ile kapalı alana alınması istenmiştir. Aynı alanda bir gün sonra yapılacak etkinliğin iptal edilmemesinden ötürü ileri sürülen gerekçelerin Platformumuzca tatmin edici bulunmadığı ve engelleme anlamına geldiği kanaati ile Ankara Valiliği ile yapılan görüşmelerden bugüne kadar bir sonuç alınamamıştır.

Bu sebeple, yetkili makamlarla yapılan tüm görüşmelerde olumlu netice alınamadığından; Platformumuz tarafından 13 Mayıs 2017 tarihinde saat 13:30’da yapılacağı duyurulan “Kırım Tatar Sürgünü 73. Yıl Matem Mitingi”ni iptal etme zorunluluğu doğmuştur.

Belirtilen gerekçelerle iptal etmek zorunda kaldığımız mitingimize katılım için çaba gösteren, Kırım Tatarlarının büyük acısını kalbinde hisseden, büyük Sürgün’de kaybettiğimiz onbinlerce şehidimizin ruhuna bağışlanacak dualara el açmak isteyen, Kırım Tatarlarının insan haklarına saygılı, barışçıl, demokrasi ve hukuka saygı ilkelerine sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yürüttüğü hak ve adalet mücadelesine desteklerini her zaman gösteren Türk milleti ve dünya kamuoyunun vicdan ve takdirlerine saygı ile arz ederiz.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu

Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi (13 Mayıs 2017, Ankara)

Mayıs 9, 2017 by  
Filed under Faaliyetler

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, tüm halkımızı Kırım’a ses vermeye çağırıyor ve 73. yılında Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi’ne davet ediyor.

ANKARA (QHA) –
Kırım Tatar Teşkilatları Plaformu’nun organizasyonu ile Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişini 73. yılında anmak ve işgal altındaki Kırım’a ses vermek için 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, Ankara’da Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda “Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi” tertip edilecek.

18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına uygulanan “Büyük Sürgün”ün anılacağı ve işgal altındaki Kırım’da devam eden zulmün kınanacağı mitinge, Türkiye’nin her yerinden başta Kırım Derneği Şubeleri ve vakıfları olmak üzere yoğun bir katılım bekleniyor.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu bütün halkımıza çağrıda bulunarak, 73. yılında “Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi”nde Albayraklar ve Gökbayraklarla Kırım’a ses vermeye davet ediyor.

YER : Anadolu (Tandoğan) Meydanı-Ankara

TARİH : 13 Mayıs 2017 Cumartesi

SAAT : 13:30

Kırım Tatar Sürgününün 72. Yılı Münasebetiyle 14 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanındayız

Mayıs 10, 2016 by  
Filed under Faaliyetler

-Muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için,

-Kırım’ın işgaline karşı bir kez daha haykırmak için,

-Kırım’daki zulmü kınamak için,

-Kırım Tatar Millî Meclisi’ne getirilen yasağı protesto etmek için,

-18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan Büyük Sürgünü unutmamak için,

“Kırım Tatar Teşkilatları Platformu”nun organizasyonu ile

Tandoğan’da toplanıyoruz!

Kırım Tatar Sürgünü’nün 72. Yılı Matem Mitingi’ne bütün halkımız davetlidir!

Albayraklar ve Gökbayraklarımızla Ankara’da Kırım’ın sesini duyuralım!

YER : Anadolu (Tandoğan) Meydanı-Ankara

TARİH : 14 Mayıs 2016

SAAT : 13:00

İşgalci Rus yönetimi 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) – İşgalci Rus yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi.
5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis, Akmescit Valisi Gennadiy Baharev adına Kırım Tatar sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle matem mitingi için başvuruda bulundu. Mitingin yapılacağı yer olarak Kievskaya sokağında bulunan Sendikalar Sarayı’nın önündeki meydan gösterildi. Meclis, objektif nedenlerden dolayı söz konusu meydanda miting düzenlenmesinin imkansız olması halinde diğer uygun yer önerisini incelemeye hazır olduğunu bildirdi.

Ancak Rus yönetimi, KTMM’nin başvurusuna ret cevabı verdi ve Kırım Tatarlarının Akmescit’te 18 Mayıs matem mitingini düzenlemesine izin vermedi. Şehir yönetimi, başvuruda belirtilen Sendikalar Sarayı önündeki meydan için başka bir Kırım Tatar teşkilatının daha evvel başburuda bulunduğunu iddia etti. Bunun yanı sıra işgalci yönetim, Akmescit’te Kırım Bakanlar Kurulu’nun kararıyla toplu eylemlerin düzenlenmesi için belirlenmiş yerlerden hiçbirinin boş olmaması nedeniyle Kırım Tatarlarına diğer bir yer öneremeyeceğini bildirdi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından 2014 yılında Kırım Rus Yönetimi Kırım Tatarlarına Akmescit merkez meydanında Sürgün kurbanlarını anma mitingi düzenleme izni vermemişti.

5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs 1944 Kırım Türk soykırımı kurbanlarını anmak için yapılması planlanan mitinge izin verilmesi için Rus makamlarına dilekçe verdi.

Akmescit Valisi Gennadiy Baharev, Akmescit Valiliği’nin Kırım sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle yapılacak matem mitinginin şehrin merkezinde düzenlenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Ankara’da “Kırım’a umut ol!” mitingi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

1662539_10206593220460105_5240783459855221746_nANKARA (QHA) – Ankara’da Kırım Tatar sürgün kurbanlarını dualarla anmak için tören düzenlenecek. 17 Mayıs tarihinde Tandoğan Meydanı’nda (Anadolu Meydanı) yapılacak miting saat 13.30’te başlayacak.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin internet sitesinde yer alan ilanda, “Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar” diye belirtildi.

Miting ilanında şu sözlere yer verildi:

Kırım’a Umut Ol ! – 17 Mayıs / Tandoğan Meydanı

17 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’a umut vermek için, muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için toplanıyoruz!

Baş eğmemek için Kırım’dan çıkan ve muhaceret yollarında canlarını veren dedelerimizi, vatanda kalıp 18 Mayıs günü facialarla dolu bir sürgüne mahkum edilen kardeşlerimizi dualarla anmak için Tandoğan’da toplanıyoruz!

Ancak bu senenin başka bir önemi daha var! İnançla ve umutla vatanlarında yaşayan kardeşlerimizin gözleri bizlerde. Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar…

Kırım’dan vaz geçmeyeceğimizi beraberliğimizle, dualarımızla ve umut dolu işlerimizle herkese ilan edelim! 17 Mayıs’ta, Tandoğan’a, Gökbayrağımızın altında toplanmaya sizleri davet ediyoruz!

Tarih: 17 Mayıs 2015 – Pazar

Yer: Tandoğan Meydanı (Anadolu Meydanı) / Ankara

Saat: 13:30

QHA

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI

Mayıs 11, 2014 by  
Filed under 1944 Sürgünü, Faaliyetler

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI
(18 MAYIS 1944 – 18 MAYIS 2014)
Bundan tam 70 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti. Uğruna canlarını verdikleri ülkenin idarecileri, eli silah tutan erkekleri Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı savaşırken, Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle savunmasız yaşlıları, kadınları ve çocukları bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden Vatanlarından binlerce kilometre uzağa trenlerle günlerce aç susuz süren zorunlu bir yolculuğa tabi tutmuştu. Bu sürgün yolculuğunda 200 bine yakın Kırım Tatarı öldü. On yıl sürgün bölgelerinden bir kaç km dahi uzaklaşmalarına izin verilmemiş, aileler parçalanmış, birbirlerine kavuşamamış ve sürekli insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuş, bir millet tüm varlığı ile yok edilmeye çalışılmıştı.
Vatana dönüş mücadelesini demokrasi, hukuk, insanlar hakları çerçevesinde sürdüren ve hiçbir zaman şiddete başvurmayan bu halk yolbaşçıları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu önderliğinde 90’lı yılların başından itibaren kitleler halinde Kırım’a tamamen kendi imkanları ile dönebilmişlerdir. Fakat her türlü olumsuzluğa rağmen Kırım Tatarları Kırım’ı yeniden Vatan yapma çabası içerisinde iken 27 Şubat 2014’te Kırım bir kez daha Rusya tarafından işgal edilmiştir.
Rusya’nın Kırım’ı işgali sonucunda Kırım Tatarları’na karşı sindirme ve baskı hareketleri sistemli bir şekilde artmış Mustafa A. Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi Rus askerleri tarafından engellenmiş, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar hakkında soruşturma başlatılmış, Kırım Tatar Millî Meclisi kapatılmakla tehdit edilmiş, Kırım Tatarları’na karşı hukuksuz pek çok sindirme ve korkutma hareketi başlatılmıştır. Bu arada zaten 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgünü ile Kırım Tatar Halkı’nın uğratıldığı muazzam maddî ve manevî zararların hemen hiç birisi bugüne kadar tazmin edilmemiş, Vatan topraklarındaki Millî Hakları’nın hemen hiç birisi iade edilmemiştir.
İnsanlık tarihinin en acı sürgün ve katliamlarından biri olan Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılı olan 18 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Tandoğan meydanında saat 13.30’de düzenleyeceğimiz miting ile “Kırım Tatarları”na karşı halen devam eden bu haksızlığa, hukuksuzluğa, karşı sesimizi duyurabilmeyi amaçlıyor, desteğinizi bekliyoruz. Lütfen :“18 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’ı yalnız bırakmayın!”
Saygılarımızla

New York’ta Kara Gün’ü Anma Töreni – 18 Mayıs 2013

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

KARA GÜNÜ ANMA TÖRENI

18 Mayıs 2013 Cumartesi ecdatlarımıza yapılan sürgünün 69. yılıdır.
Aynı gün yapılacak SÜRGÜNÜ kınama programımızın detayı aşağıda verilmiştir:

Sabah saat 11:30’da cemiyetimizin önünden Washington Memorial Parka gitmek üzere minibüsler kalkacaktır. Katılmak isteyenler lütfen isimlerinizi Elzara Celebi (646)461-0436 veya Dilek Mergin’e (347)204-5247 bildirin.
Kendi vasıtası ile gelmek isteyenler için adres – Washington Memorial Park 855 Canal Rd Mt.Sinai, NY 11766 (631)473-0437.
Şehitler Abidesinde saygı duruşunda bulunulacak ve hocamızın duasını müteakkiben konuşmalar yapılacaktır. Bu sene okul öğretmen ve talebelerimizde abidedeki törene katılacak ve şehitlerimiz için bir çelenk bırakacaklardır.
Saat 4‘de Cemiyetimizdeki anma töreni başlayacaktır. Saygı duruşunu dua izleyecek, okul talebelerin hazirladigi konuşmalar, bunu üyelerimizin konuşmaları ile kara günümüzü unutmadığımız vurgulanacaktır.
Tören sonrası Kadınlar Kolumuz ikramda bulunacaktır.

Sonraki sayfa »