HAYTARMA (Türkçe Seslendirmeli)

Ekim 10, 2016 by  
Filed under Video

Kırım Tatar Sürgünü – Belgesel – TRT Avaz

Ekim 10, 2016 by  
Filed under Video

Kırım Tatar Sürgününün 72. Yılı Münasebetiyle 14 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanındayız

Mayıs 10, 2016 by  
Filed under Faaliyetler

-Muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için,

-Kırım’ın işgaline karşı bir kez daha haykırmak için,

-Kırım’daki zulmü kınamak için,

-Kırım Tatar Millî Meclisi’ne getirilen yasağı protesto etmek için,

-18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan Büyük Sürgünü unutmamak için,

“Kırım Tatar Teşkilatları Platformu”nun organizasyonu ile

Tandoğan’da toplanıyoruz!

Kırım Tatar Sürgünü’nün 72. Yılı Matem Mitingi’ne bütün halkımız davetlidir!

Albayraklar ve Gökbayraklarımızla Ankara’da Kırım’ın sesini duyuralım!

YER : Anadolu (Tandoğan) Meydanı-Ankara

TARİH : 14 Mayıs 2016

SAAT : 13:00

Jamala – 1944 (Ukraine, Crimea) 2016 Eurovision Song Contest

Nisan 10, 2016 by  
Filed under Video

Ukrayna 18 Mayıs 1944’ü soykırım olarak kabul etti

Kasım 12, 2015 by  
Filed under 1944 Sürgünü

KİEV (QHA) –
Ukrayna Parlamentosu, bugün 12 Kasım tarihinde yapılan oturumda 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısını kabul etti. 245 Milletvekili karara kabul oyu verdi.

Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını anma günü” olarak kabul edildi.

Konuyla ilgili QHA’ya Konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, “Söz konusu karar tasarısının kabul edilmesiyle Sürgün edilen ve sürgün yerlerinde ölenlere karşı boyun borcumuzu yerine getirebileceğiz. Kırım Tatarlarına karşı korkunç bir suç işlendi ve onyıllar boyunca halkın vatana dönüşüne izin verilmedi. Bu nedenle soykırım, zorla topraklarımızdan çıkarılma olayından doğan zararın yanı sıra onyıllar boyunca sürgün yerlerinde zorla tutulmaktan doğan büyük zararlar da söz konusu. İnsanlığa karşı işlenen her suç hukuki açıdan değerlendirilmeli. Ayrıca ileride benzer korkunç olayların meydana gelmemesi için uluslararası toplum bu olaylar hakkında bilgi sahibi olmalı. Şimdiki nesil, tarihteki suçlarda parmağı olanların rolünü iyi bilmeli. Bu karar tasarısı ve komünist rejiminin yasaklanmasına dair karar, doğru yolda ilerlediğimizin göstergesidir” şeklinde konuştu.

Radikal Parti milletvekili Andrey Lozovoy söz istedi ve Kırım Tatar dilinde konuşma yaptı.

Karar tasarısı kabul edildiği anda yürürlüğe girecek.

11 Kasım’da yapılan oturum sırasında yeterli milletvekili sayısının olmaması nedeniyle Kırım Tatar soykırımının tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısının kabul edilmesi için oylama yapılamamıştı.

Karar tasarısına değişiklikler getirildiği ve söz konusu karar tasarısının önceden görüşülmüş olarak kabul edildiği belirtilirken belgeye şu değişikliklerin getirildiği kaydedildi: Ukrayna Parlamentosu, geçici işgalin başladığı tarihten itibaren, işgal bölgesinde Rusya Federasyonu devlet organları tarafından Kırım Tatar halkına yönelik gerçekleştirilen sistematik baskı, milliyet esasına göre Ukrayna vatandaşlarına baskı, Kırım Tatarlarına ve onların Kırım Tatar Milli Meclisi gibi organlarına yönelik siyasi ve etnik temelli takibatın Kırım Tatar halkına karşı yürütülen bilinçli genosid (soykırım) politikası olarak kabul edildiğini beyan ediyor.

Radikal Parti milletvekili Oleg Lyaşko, 11 Kasım’da yapılan oturumda milletvekillerine seslenerek, “Kardeş Kırım Tatar halkını desteklememiz gerekiyor, çünkü onlar da tarihte Ukrainlerle birlikte korkunç dönemler geçirdi” şeklinde konuşmuştu.

http://qha.com.ua/tr/siyaset/kirim-tatar-soykirimi-karar-tasarisi-kabul-edildi/140593/

İşgalci Rus yönetimi 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) – İşgalci Rus yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne 18 Mayıs matem mitingine izin vermedi.
5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis, Akmescit Valisi Gennadiy Baharev adına Kırım Tatar sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle matem mitingi için başvuruda bulundu. Mitingin yapılacağı yer olarak Kievskaya sokağında bulunan Sendikalar Sarayı’nın önündeki meydan gösterildi. Meclis, objektif nedenlerden dolayı söz konusu meydanda miting düzenlenmesinin imkansız olması halinde diğer uygun yer önerisini incelemeye hazır olduğunu bildirdi.

Ancak Rus yönetimi, KTMM’nin başvurusuna ret cevabı verdi ve Kırım Tatarlarının Akmescit’te 18 Mayıs matem mitingini düzenlemesine izin vermedi. Şehir yönetimi, başvuruda belirtilen Sendikalar Sarayı önündeki meydan için başka bir Kırım Tatar teşkilatının daha evvel başburuda bulunduğunu iddia etti. Bunun yanı sıra işgalci yönetim, Akmescit’te Kırım Bakanlar Kurulu’nun kararıyla toplu eylemlerin düzenlenmesi için belirlenmiş yerlerden hiçbirinin boş olmaması nedeniyle Kırım Tatarlarına diğer bir yer öneremeyeceğini bildirdi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından 2014 yılında Kırım Rus Yönetimi Kırım Tatarlarına Akmescit merkez meydanında Sürgün kurbanlarını anma mitingi düzenleme izni vermemişti.

5 Mayıs 2015 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs 1944 Kırım Türk soykırımı kurbanlarını anmak için yapılması planlanan mitinge izin verilmesi için Rus makamlarına dilekçe verdi.

Akmescit Valisi Gennadiy Baharev, Akmescit Valiliği’nin Kırım sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle yapılacak matem mitinginin şehrin merkezinde düzenlenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Ankara’da “Kırım’a umut ol!” mitingi

Mayıs 11, 2015 by  
Filed under Faaliyetler

1662539_10206593220460105_5240783459855221746_nANKARA (QHA) – Ankara’da Kırım Tatar sürgün kurbanlarını dualarla anmak için tören düzenlenecek. 17 Mayıs tarihinde Tandoğan Meydanı’nda (Anadolu Meydanı) yapılacak miting saat 13.30’te başlayacak.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin internet sitesinde yer alan ilanda, “Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar” diye belirtildi.

Miting ilanında şu sözlere yer verildi:

Kırım’a Umut Ol ! – 17 Mayıs / Tandoğan Meydanı

17 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’a umut vermek için, muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için toplanıyoruz!

Baş eğmemek için Kırım’dan çıkan ve muhaceret yollarında canlarını veren dedelerimizi, vatanda kalıp 18 Mayıs günü facialarla dolu bir sürgüne mahkum edilen kardeşlerimizi dualarla anmak için Tandoğan’da toplanıyoruz!

Ancak bu senenin başka bir önemi daha var! İnançla ve umutla vatanlarında yaşayan kardeşlerimizin gözleri bizlerde. Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar…

Kırım’dan vaz geçmeyeceğimizi beraberliğimizle, dualarımızla ve umut dolu işlerimizle herkese ilan edelim! 17 Mayıs’ta, Tandoğan’a, Gökbayrağımızın altında toplanmaya sizleri davet ediyoruz!

Tarih: 17 Mayıs 2015 – Pazar

Yer: Tandoğan Meydanı (Anadolu Meydanı) / Ankara

Saat: 13:30

QHA

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI

Mayıs 11, 2014 by  
Filed under 1944 Sürgünü, Faaliyetler

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 70. YILI
(18 MAYIS 1944 – 18 MAYIS 2014)
Bundan tam 70 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti. Uğruna canlarını verdikleri ülkenin idarecileri, eli silah tutan erkekleri Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı savaşırken, Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle savunmasız yaşlıları, kadınları ve çocukları bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden Vatanlarından binlerce kilometre uzağa trenlerle günlerce aç susuz süren zorunlu bir yolculuğa tabi tutmuştu. Bu sürgün yolculuğunda 200 bine yakın Kırım Tatarı öldü. On yıl sürgün bölgelerinden bir kaç km dahi uzaklaşmalarına izin verilmemiş, aileler parçalanmış, birbirlerine kavuşamamış ve sürekli insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuş, bir millet tüm varlığı ile yok edilmeye çalışılmıştı.
Vatana dönüş mücadelesini demokrasi, hukuk, insanlar hakları çerçevesinde sürdüren ve hiçbir zaman şiddete başvurmayan bu halk yolbaşçıları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu önderliğinde 90’lı yılların başından itibaren kitleler halinde Kırım’a tamamen kendi imkanları ile dönebilmişlerdir. Fakat her türlü olumsuzluğa rağmen Kırım Tatarları Kırım’ı yeniden Vatan yapma çabası içerisinde iken 27 Şubat 2014’te Kırım bir kez daha Rusya tarafından işgal edilmiştir.
Rusya’nın Kırım’ı işgali sonucunda Kırım Tatarları’na karşı sindirme ve baskı hareketleri sistemli bir şekilde artmış Mustafa A. Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi Rus askerleri tarafından engellenmiş, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar hakkında soruşturma başlatılmış, Kırım Tatar Millî Meclisi kapatılmakla tehdit edilmiş, Kırım Tatarları’na karşı hukuksuz pek çok sindirme ve korkutma hareketi başlatılmıştır. Bu arada zaten 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgünü ile Kırım Tatar Halkı’nın uğratıldığı muazzam maddî ve manevî zararların hemen hiç birisi bugüne kadar tazmin edilmemiş, Vatan topraklarındaki Millî Hakları’nın hemen hiç birisi iade edilmemiştir.
İnsanlık tarihinin en acı sürgün ve katliamlarından biri olan Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılı olan 18 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Tandoğan meydanında saat 13.30’de düzenleyeceğimiz miting ile “Kırım Tatarları”na karşı halen devam eden bu haksızlığa, hukuksuzluğa, karşı sesimizi duyurabilmeyi amaçlıyor, desteğinizi bekliyoruz. Lütfen :“18 Mayıs’ta, Tandoğan’da, Kırım’ı yalnız bırakmayın!”
Saygılarımızla

New York’ta Kara Gün’ü Anma Töreni – 18 Mayıs 2013

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

KARA GÜNÜ ANMA TÖRENI

18 Mayıs 2013 Cumartesi ecdatlarımıza yapılan sürgünün 69. yılıdır.
Aynı gün yapılacak SÜRGÜNÜ kınama programımızın detayı aşağıda verilmiştir:

Sabah saat 11:30’da cemiyetimizin önünden Washington Memorial Parka gitmek üzere minibüsler kalkacaktır. Katılmak isteyenler lütfen isimlerinizi Elzara Celebi (646)461-0436 veya Dilek Mergin’e (347)204-5247 bildirin.
Kendi vasıtası ile gelmek isteyenler için adres – Washington Memorial Park 855 Canal Rd Mt.Sinai, NY 11766 (631)473-0437.
Şehitler Abidesinde saygı duruşunda bulunulacak ve hocamızın duasını müteakkiben konuşmalar yapılacaktır. Bu sene okul öğretmen ve talebelerimizde abidedeki törene katılacak ve şehitlerimiz için bir çelenk bırakacaklardır.
Saat 4‘de Cemiyetimizdeki anma töreni başlayacaktır. Saygı duruşunu dua izleyecek, okul talebelerin hazirladigi konuşmalar, bunu üyelerimizin konuşmaları ile kara günümüzü unutmadığımız vurgulanacaktır.
Tören sonrası Kadınlar Kolumuz ikramda bulunacaktır.

İstanbul’da Kırım Sürgününü Anma Programı – 18 Mayıs 2013

Mayıs 11, 2013 by  
Filed under Faaliyetler

İSTANBUL KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ NİN
18 MAYIS 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ ANMA PROGRAMI :
”KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ” olarak 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Türklerinin Vatandan sürgün edilişinin 69.yılını anma münasebetiyle;

“18 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat.12.00 ile 15.00 arası Ukrayna Konsolosluğu önünde toplanarak, Sürgünün 69. Yılı Anılacaktır. Kırım Tatar Türklerinin ellerinden alınan insani ve milli haklarının iade edilmesi yönünde gerekli ve yeterli adımların atılmaz iken, Kırım Babakanı Mogilyov tarafından Kırım Tatarlarının milli temsil organlarına karşı yürütülen provakatif, tehditkar ve tahrikkar uygulamalardan, Kırım dışında yaşayan Kırım Tatar Türkleri olarak duyulan rahatsızlıklar, tarafımızdan bir mektupla İstanbul Ukrayna konsolosluğuna verilecektir.

Bu amaçla konsolosluğa siyah çelenk bırakılacak ve 18 Mayıs 1944 sürgünü esnasında şehit olan Kırım Tatar Türkleri için dua edilecek, günün manasına ait konuşmalar ve basın açıklaması yapılacaktır. Daha sonra da sembolik olarak Konsolosluk önünden tren yoluna kadar yürüyerek tren yoluna şehitlerimiz için çelenk bırakılacaktır.”


View Larger Map

Sonraki sayfa »